Detail

Dětská dopravní nadace letos rozdala 645 000 korun 39 dětem pozůstalým po obětech dopravních nehod

Praha, 1. prosinec 2015 – Dětská dopravní nadace (DDN), která pomáhá již devatenáct let dětem, jejichž rodiče zahynuli při dopravních nehodách, dnes rozdala 39 dětem podporu ve výši 645 000 korun zejména na podporu jejich studia na středních a vysokých školách.

„Několik posledních let se počet dopravních nehod drží pod hranicí devadesáti tisíc a je tak o více než šedesát procent nižší než tomu bylo v nejkritičtějším roce 1999. Přesto při nich bohužel stále přichází o život mnoho lidí. Naše společnost AAA AUTO je součástí automobilového sektoru, a proto je v podstatě nutností pomáhat alespoň touto formou dětem pozůstalým po obětech dopravních nehod, které jsou jejich nejvíce bezbrannými obětmi, jelikož často přijdou při takovémto neštěstí o jednoho nebo oba rodiče,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO a předsedkyně správní rady DDN Karolína Topolová.

V letošním roce nadace přijala celkem 39 oprávněných žádostí o finanční příspěvek a rozdělila mezi ně finanční pomoc ve výši 645 000 Kč. Výše příspěvku činí 30 000,- Kč pro vysokoškoláky sirotky, 15 000,- Kč pro vysokoškoláky polosirotky, 20 000,- Kč pro ostatní sirotky od mateřských škol až po vyšší odborné školy a 10 000,- Kč pro polosirotky ve stejných vzdělávacích zařízeních. Samotné předávání finančních příspěvků od nadace žadatelům proběhlo tradičně ve Smetanově sále Autoklubu České republiky v Opletalově ulici za účasti místopředsedy správní rady DDN a ředitele Global Assistance Petra Bolda.

Podle statistiky Policie ČR počet usmrcených osob v roce 2014 byl druhý nejnižší od roku 1961. Zastavil se tím pokles počtu usmrcených osob, který trval nepřetržitě již od roku 2008. V roce 2008 to bylo 848 usmrcených osob, loni jich na českých silnicích zemřelo 629, letos bylo za deset měsíců usmrceno 553 osob.

Mezi největší dárce nadace patří již dlouhodobě společnosti AAA AUTO a Global Assistance. Významný dar poskytly i společnosti Generali, respektive její nadace, a Škoda Auto. Nefinanční pomoc poskytuje CEVRO INSTITUT, který v současné době umožňuje bezplatné studium dvěma dětem a Autoklub ČR, který poskytuje bezplatný pronájem prostor v reprezentativní budově Autoklubu.

"Podpoře dětem, které se staly obětí dopravních nehod v souvislosti se ztrátou jednoho či obou rodičů se věnujeme již třetím rokem. Naše škola je velmi hrdá na to, že může být v této krizové životní situaci dětem nápomocna. Věříme, že dar, který jim poskytujeme v podobě stoprocentního stipendia po celou dobu studia na naší škole, jim výrazně zvýší možnost bezproblémového vstupu na pracovní trh. To je také jedním z hlavních cílů, na který se naše škola dlouhodobě zaměřuje. Studium na naší škole není jednoduché, ale v rámci uplatnění pak přináší své ovoce. V projektu budeme pokračovat a věříme, že se Nadaci podaří sehnat i další partnery a její existence tak výrazně napomůže zlepšit kvalitu života i přes smutnou skutečnost ztráty celé rodiny", řekla na místě zástupkyně VŠ CEVRO Institut, ředitelka marketingu Lenka Pavlíková. Současně dětem popřála hodně štěstí u státnic, které je nyní čekají.

Členy správní rady jsou dále ředitel Global Assistance Petr Bold, prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek, bývalý závodník a podnikatel Antonín Charouz, bývalý ministr vnitra Ivan Langer a bývalý ředitel mladoboleslavské automobilky Škoda Vratislav Kulhánek.

Cílem Dětské dopravní nadace je zejména finančně pomáhat dětem, jejichž rodiče zahynuli při dopravních nehodách a také těm dětem, které mají v důsledku dopravní nehody trvalé zdravotní následky. Nadace od svého založení poskytla dětem již téměř 10 milionů korun, a to zejména na studium, zdravotní rehabilitaci, pobyty v přírodě a k udržení životního standardu.