Detail

Dětská dopravní nadace letos rozdala 515 000 korun 31 dětem pozůstalým po obětech dopravních nehod

Praha, 8. prosince 2017 – Dětská dopravní nadace (DDN), která pomáhá dětem, jejichž rodiče zahynuli při dopravních nehodách, letos podpořila 31 dětí částkou ve výši 515 000 korun. Za dvacet jedna let svého působení rozdala již 11 milionů korun, které slouží zejména na podporu studia sirotků na středních a vysokých školách.

„Přestože se každým rokem snižuje počet dopravních nehod, běžné dopravní situace a cestování autem s sebou bohužel často nesou i smutnou daň v podobě usmrcených osob a těžce raněných. Vážné dopravní nehody se pak nejvážněji týkají pozůstalých, z nichž děti jsou těmi nejvíce bezbrannými. Jako matka čtyřleté dcery i ředitelka společnosti, která jen letos v rámci skupiny AAA AUTO prodala již přes sedmdesát tisíc vozů, považuji za povinnost pomáhat alespoň touto formou sirotkům obětí dopravních nehod,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO a předsedkyně správní rady DDN Karolína Topolová.

Letos nadace přijala celkem 31 oprávněných žádostí o finanční příspěvek a rozdělila mezi ně finanční pomoc ve výši 515 000 Kč. Výše příspěvku činí 30 000,- Kč pro vysokoškoláky sirotky, 15 000,- Kč pro vysokoškoláky polosirotky, 20 000,- Kč pro ostatní sirotky od mateřských škol až po vyšší odborné školy a 10 000,- Kč pro polosirotky ve stejných vzdělávacích zařízeních. Děti mohou také využít možnosti studovat bezplatně na soukromé vysoké škole CEVRO Institut, získat přednostně zaměstnání u největšího prodejce ojetých aut AAA AUTO, bezplatně studovat na jazykové škole Confucius či navštívit statek herce Václava Vydry a zúčastnit se semináře „Život se dravými kopyty“. Samotné předávání finančních příspěvků od nadace žadatelům proběhlo tradičně ve Smetanově sále Autoklubu České republiky v Opletalově ulici za účasti předsedkyně správní rady DDN a generální ředitelky AAA AUTO Karolíny Topolové, místopředsedy správní rady DDN Petra Bolda, ředitele Global Assistance Marka Jaroše, jednatele VŠ CEVRO Institut Ivana Langera a Libora Přerosta z firmy Přerost a Švorc jakožto nového významného dárce a člena správní rady DDN. Příjemným dopolednem provázel oblíbený herec Václav Vydra a na úvod zazpívala slečna Karolína Novotná, kterou nadace letitě také podporuje.

Podle statistiky Policie ČR se počet usmrcených osob za letošních prvních deset měsíců snížil o 7,7 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku a byl nejnižší od roku 1980. V období od ledna do října roku 2017 bylo při dopravních nehodách na pozemních komunikacích usmrceno 144 řidičů osobních automobilů, 79 chodců, 64 spolujezdců v osobním vozidle, 60 řidičů motocyklů a 41 cyklistů. V dlouhodobějším horizontu však dochází ke zvyšování počtu dopravních nehod, za posledních deset měsíců o 4,5% ve srovnání se stejným obdobím roku 2016.

Největšími dárci nadace dlouhodobě jsou společnosti AAA AUTO a Global Assistance a nově i společnost Přerost a Švorc. Významný dar v letošním roce poskytly i společnosti Essox, Generali nebo S. & W. Automobily. Nefinanční pomoc poskytuje CEVRO Institut, který v současné době umožňuje bezplatné studium dvěma dětem, a Autoklub ČR, který poskytuje bezplatný pronájem prostor v reprezentativní budově Autoklubu.

"Naše vysoká škola podporuje nadaci již pátým rokem a může být tak dětem v jejich tíživé životní situaci nápomocna. Nikdo z nás v tuto chvíli nevíme, co nás v životě čeká. My, kteří jsme na opačném břehu, máme proto povinnost pomoci. Věříme, že dar, který poskytujeme v podobě stoprocentního stipendia po celou dobu studia, dětem výrazně zvýší možnost najít si práci, ve které budou šťastni a alespoň touto formou snížit bolest v jejich srdcích. Studium na naší škole není jednoduché, ale v rámci uplatnění na pracovním trhu přináší velké úspěchy. V projektu budeme pokračovat," řekl předseda správní rady VŠ CEVRO Institut Ivan Langer.

Členy správní rady byli k 1. prosinci zvoleni generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová, bývalý ředitel Global Assistance Petr Bold, jednatel společnosti Přerost a Švorc Libor Přerost, bývalý ministr vnitra Ivan Langer a bývalý ředitel mladoboleslavské automobilky Škoda Vratislav Kulhánek.