Detail

Dětská dopravní nadace letos předávala finanční podporu 46 dětem, sirotkům obětí dopravních nehod

Praha, 26. listopadu 2013 – Dětská dopravní nadace (DDN) předala téměř pěti desítkám dětí, jejichž rodiče zahynuli při dopravních nehodách, finanční dary zejména na podporu jejich studia na středních a vysokých školách. Celkem letos DDN mezi sirotky rozdělila 770 000 Kč.

„Běžné dopravní situace a cestování autem s sebou bohužel často nesou i smutnou daň v podobě dopravních nehod. A velmi citelně se pak vážné dopravní nehody týkají pozůstalých, z nichž děti jsou těmi nejvíce bezbrannými. Jako společnost, která jen letos v rámci skupiny AAA AUTO prodá přes padesát tisíc vozů, proto považujeme téměř za povinnost pomáhat alespoň touto formou sirotkům obětí dopravních nehod,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová, která se v loňském roce stala novou předsedkyní Správní rady DDN. „Vytkla jsem si za cíl pro nadaci během svého funkčního období sehnat více sponzorů a peněz, abychom mohli žadatelům pomáhat účinněji. Podařilo se mi získat již tři nové přispěvatele a věřím, že mé manažerské zkušenosti mi v tomto úsilí i nadále pomohou,“ dodala Topolová, která očekává v nejbližších týdnech narození svého prvního potomka.

V letošním roce nadace přijala celkem 46 oprávněných žádostí o finanční příspěvek a rozdělila mezi ně finanční pomoc ve výši 770 000 Kč. Výše příspěvku činí 30 000,- Kč pro vysokoškoláky sirotky, 15 000,- Kč pro vysokoškoláky polosirotky, 20 000,- Kč pro ostatní sirotky od mateřských škol až po vyšší odborné školy a 10 000,- Kč pro polosirotky ve stejných vzdělávacích zařízeních. Samotné předávání finančních příspěvků od nadace žadatelům proběhlo tradičně ve Smetanově sále Autoklubu České republiky v Opletalově ulici za účasti předsedkyně správní rady DDN a generální ředitelky společnosti AAA AUTO a.s. Karolíny Topolové.

„Naštěstí můžeme konstatovat, že spolu s celkovým poklesem počtu obětí dopravních nehod v posledních letech klesá i počet dětí, které při nich přicházejí o svoje rodiče,“ uvedla Karolína Topolová. Podle statistiky Policie ČR se v posledních pěti letech nížil počet smrtelných nehod v České republice téměř o 20%. V roce 2008 to bylo 848 usmrcených osob, loni jich na českých silnicích zemřelo 679. Letos je dokonce počet usmrcených za 9 měsíců nejnižší od roku 1970 a „dostal“ se pod hranici 500 osob.

Mezi dárce nadace se díky úsilí Karolíny Topolové letos nově zařadily společnosti Generali, respektive její nadace, a úvěrové společnosti Essox a Cetelem. Sama společnost AAA AUTO, jíž je Karolína Topolová generální ředitelkou, patří dlouhodobě mezi největší korporátní partnery nadace. „Letos jsme do rozpočtu nadace v návaznosti na výši prodejů v loňském roce přispěli částkou téměř 70 000 Kč. Vzhledem k tomu, že v letošním roce očekáváme opět růst prodejů, v příštím roce bychom měli nadaci podpořit ještě více,“ uvedla Topolová. Nejvyšší finanční částku poskytnutou jedním dárcem v letošním roce představuje dar dalšího stálého partnera nadace, společnosti Global Assistance ve výši 100 000 Kč.

Kromě AAA AUTO, Nadace Generali, společností Global Assistance, Essox a Cetelem patří mezi přispěvatele nadace také Autoklub ČR. Nefinanční pomoc poskytuje CEVRO INSTITUT, který v současné době umožňuje bezplatné studium dvěma dětem. Členy správní rady jsou dále ředitel Global Assistance Petr Bold , prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek, bývalý závodník a podnikatel Antonín Charouz, bývalý ministr vnitra Ivan Langer a bývalý ředitel mladoboleslavské automobilky Škoda Vratislav Kulhánek.

Cílem Dětské dopravní nadace je zejména finančně pomáhat dětem, jejichž rodiče zahynuli při dopravních nehodách a také těm dětem, které mají v důsledku dopravní nehody trvalé zdravotní následky. Nadace od svého založení poskytla 421 dětem, jejichž rodiče se stali obětí dopravních nehod, téměř 8 milionů Kč, a to zejména na studium, zdravotní rehabilitaci, pobyty v přírodě a k udržení životního standardu.

Podrobnější informace o činnosti nadace a návod jak zažádat o příspěvek mohou zájemci nalézt na webu www.detskadopravninadace.cz.